Jak si na cesty zabalit

Napadlo mě, že by se vám, ostatním cestovatelům a dobrodruhům, mohly hodit seznamy věcí, který je podle mě si s sebou dobrý vzít. Vzhledem k tomu, jaký výpravy podnikám, jsem seznamy rozdělila na dvě kategorie a to pěší turistika a cyklovýpravy. 

V tabulkách tedy můžete vidět seznam věcí společně s jejich hmotností. Připravila jsem pro vás tyto seznamy i v Excelu, abyste si tam mohli doplnit váhu svých vlastních věcí a udělat tak konečný součet a zjistit, kolik toho s sebou vlastně potáhnete a kolik toho eventuálně budete muset vyhodit na letišti. Taky tady ty Excely jsou: Peší turistika a Cyklovýpravy. Taky přikládám dva obrázky s náhledy, jak ty Excely vlastně vypadají.


 
 
 
Ukázka Excelovského souboru Pěší turistika i s orientační hmotností


Ukázka Excelovského souboru Cyklovýpravy i s orientační hmotností

No a kdyby někoho zajímalo, jaký věci na cestách používám já, tak tady je výběr některých věcí, který už nějakej čas mám, stále mi slouží a jsem s něma naprosto spokojená. Nechť jsou tyto věci užitečný na cestách i vám!

Pohorky Mammut

Popis: Tyhle boty nemám moc dlouho, ale už jsem toho s nima stihla hodně prožít. Nezastaví je žádná louže ani sníh, nohy máte pořád v suchu. Velkou výhodou je taky šněrování, který za cvočkama opravdu drží a dá se rozdělat skoro až ke špičce, takže z boty hezky vyklouznete. Podrážka je hodně tvrdá, takže vás nebudou bolet šlapky, když pomašírujete po nějakých kamenech a s velkou zátěží na zádech. Na chůzi po asfaltu však vhodný nejsou, to vás pak ta nohy pravděpodobně budou bolet ještě víc než v obyčejných teniskách.

Cena: do 5000 Kč

Detailní info: Mammut Brecon GTX Women


Čelovka

Popis: Tahle čelovka je úplně geniální. Pořizovací náklady jsou mírně vyšší, avšak kvalita určitě odpovídá ceně. Výhodou téhle čelovky je extérní zdroj, který můžete nabít přes micro USB a vydrží svítit několik hodin. Ve zdroji jsou také tužkové baterky pro přípd nouze, které se dají snadno vyměnit. Vzadu na extérním zdroji je navíc kolečko, kterým se nastavuje intenzita a velikost kuželu světla. Když navíc kolečko stlačíte, začne svítit červeně a je vás tak vidět i zezadu například na neosvětlené silnici. Přední světýlko je taky nastavitelné do několika poloh, takže můžete svítit až do nebe nebo naopak rovnou sobě pod nos. Čelovka je lehká, takže vás netíží na hlavě. Zatím jedinou nevýhodou, kterou jsem objevila je, že když ji dáte do batohu, častokrat se vám rozsvítí, jelikož tlačítka spuštění jsou poměrně citlivá. No a pak vám třeba celou cestu vlakem svítí batoh.

Cena: 2000 - 2500 Kč

Detailní info: Čelová svítilna Ledlenser H7R.2


Batoh s pláštěnkou 4F

Popis: Tenhle batoh mám už nějakej pátek a nemůžu si jej vynachválit. Přežil snad úplně všechno, i když nějaké drobné vzpomínky z minulosti na něm zůstaly. Třeba když mi ho seshora ohlodala myš. Ale to je jen takovej estetickej nedostatek. Krosna má 55 l, takže sbalit se do ní klidně i na týden není žádnej problém. Do hlavního prostoru batohu se dá lézt zeshora stejně dobře jako zespoda. Zevnitř je batoh pogumovaný, takže jen tak nepromokne, kdyby vás ale přece jen zastihl nějakej větší liják, má vespod i parádní pláštěnku na batoh, do které ho celej pěkně schováte. Vevnitř má i jednu malou placatou kapsičku umístěnou na zádech, která má hned několik využití. Jednak tam můžete dát osobní  dokumenty a jiný důležitý lejstra, aby se cestou nepokrčily, já tam navíc dávám pohledy, který sbírám a nebo plácačku slivovice. Batoh má taky spoustu různých řemenů, přezek, úchytek a provazů, takže se k němu dá pohodlně upevnit karimatka, pití, trekové hole či dokonce cepín. No prostě můžete ten batoh ověsit tak, že má až dvojnásobnou kapacitu.

Cena: do 2000 Kč

Detailní informace a nákup: 4F Quantium 55 l


Náramek přežití

Popis: Tenhle náramek jsem dostala od kamaráda Dana před svou cestou do USA. Naštěstí jsem ho tam nebyla nucena použít, ale pravdou je, že jsem jej tahala na všechny výlety. Ale člověk nikdy neví. Každopádně co je na tomhle náramku tak multifunkčního? Jednak je spletenej z 3.6 metrů padákové šňůry, která je velmi odolná a pevná, takže vám může pomoct v nejedněch nesnázích. Přezka je vlastně převlečený křesadlo, takže si v nouzi můžete rozdělat oheň. A poslední věcí je píšťalka, kterou si můžete zavolat pomoc, případně plašit medvědy. Nebo nahánět svý ztracený kamarády po lese, že jo, Kubo? To je vlastně zatím první okamžik, kdy jsem tenkle parádní náramek použila. Naštěstí.

Cena: kolem 100 Kč

Detailní informace a nákup: Náramek přežití 3v1


Lžičkovidlička Lightmyfire

Popis: Tahle v zásadě banální blbost se využije úplně vždycky. Váží pár gramů a je schopná do vás dostat několik desítek gramů jídla. Lžičkovidlička je z odolnýho plastu, takže zvládne i horký jídla a jen tak se s ní něco nestane. Dá se koupit v nejrůznějších barvách, aby vám ladila k outdoorovýmu outfitu.

Cena: kolem 50 Kč

Detailní info: Lightmyfire Spork



Pláštěnka v kuličce

Popis: Tenhle igelit jsem dostala jako reklamní předmět, nicméně se dá pohodlně sehnat i v obchodě. Plastová kulička, v níž je smotaná pláštěnka, má seshora karabinku, takže si ji můžete připnout i vně batohu, a když začne liják, nemusíte ji hledat uvnitř. Váha je minimální, ochrana vašeho těla před deštěm maximální, takže vřele doporučuju. Je sice pravda, že materiál je poměrné tenkej a fórovej, nicméně takovej kus igelitu vás někdy může fakt zachránit. Jedinou nevýhodou je poměrně krátkej rukáv, takže od loktů dolů budete stejně úplně durch.

Cena: 50 až 100 Kč

Detailní info: Pláštěnka v kouli