Jak se orientovat

Na téhle stránce se vynasnažím vám aspoň trochu poradit, jak se  na cestách zorientovat. Myslím zorientovat se v mapě, v terénu, ... prostě vědět, kam jít. Spousta lidí říká, že nemá orientační smysl. Ten podle mě v dnešní době není skoro vůbec potřeba. Máme tolik chytrých zařízení, který vykonají práci za nás, že už naštěstí nemusíme šaškovat s buzolama a kompasama. Tady vám teda představím aplikace, který sama používám a můžu vám je doporučit. Jmenovitě jsou to Mapy.cz, Locus Maps a Google Maps.

Mapy.cz

Asi nejprofláklejší česká aplikace věnující se mapám. Za mě jednoznačně nejlepší, co se týče plánování výletů v Česku. Nikde jinde nenajdete tak perfektně zmapovaný i ty nejmenší cestičky, polňačky a stezky v kterékoli díře v Česku. 



Výlety v létě

Na stránce Mapy.cz klikněte v levým horním rohu na tlačítko Změnit mapu, vyberte turistická a rázem jste v ráji všech poutníků, cyklistů a vodáků! Jsou tady vyznačený všechny možný i nemožný turistický stezky a taky cyklotrasy. Dokonce jsou zde i informace pro vodáky o tom, který řeky jsou právě sjízdný a který nikoli. Obzvlášť pro kolaře je taky dobrý, že mapy umí zobrazit výškovej profil plánované trasy, takže si můžete dopředu rozvrhnout síly a třeba i pauzu na oběd. Protože kdo by chtěl jet po svíčkové se šesti do nejvyššího kopce celé trasy?

       
               Turistická mapa s vyznačenýma stezkama                      Ukázkovej výškovej profil

Výlety v zimě

Pro zimní období taky existuje na Mapách.cz zimní mapa, na kterou se dostanete zase po kliknutí na tlačítko Změnit mapu. Jsou tam vyznačený jak běžkařský tratě, tak i sjezdovky pro snowboarďáky a lyžaře. Když navíc rozkliknete ikonku skiareálu, většinou se pak v pravým postranním panelu dovíte otvírací dobu střediska, kontakty a taky odkaz na webový stránky, kde se můžete dozvědět aktuální sněhový podmínky či ceny skipasů. Mimochodem po rozkliknutí téměř každé ikonky na mapě (ať už letní či zimní) se vpravo zobrazí nějaký stručný info o daným objektu a odkaz na webovky.

       
                 Ukázka zimní mapy                                                 Info o objektech v mapě

Výlety v okolí startu či cíle trasy

Hezká věc taky je, že když plánujete cestu z bodu A do bodu B, můžete u místa startu nebo cíle kliknout na funkci Výlet v okolí a vybrat si ze tří možností, jakej typ výletu chcete v daným místě podniknout. Můžete zvolit variantu pěšky, na kole a nebo na běžkách. Je fajn, že si i můžete vybrat délku trasy, kterou je vaše tělo schopný zvládnout a Mapy.cz vám výlet ušijou na míru.

          
 Mapa výletu v okolí cíle trasy a popis zajímavostí, který můžete vidět po cestě


Plánovaný výlety 

Další vychytávkou je, že když máte účet na webu Seznam.cz, můžete si svoje oblíbený výlety dávat takzvaně do Baťůžku a později se k nim vracet a nějak je vylepšovat a doplánovávat. Když jste pak na místě, jednoduše se podíváte do Baťůžku a začnete výletovat přesně podle doma naplánované trasy.

Uskutečněný výlety

Poměrně novou funkcí je Stopař, obdoba Endomonda, Runtasticu či podobných aplikací, která zaznamenává vaše trasy, na kterých jste již byli. Můžete se pak zpětně podívat, kolik jste toho tenkrát ušli, kolik jste překonali výškových metrů, jak dlouho vám to trvalo, jakou jste měli rychlost ... prostě si vedete takový statistiky o výletech, který pak můžete sdílet s kamarády nebo třeba porovnávat vzájemný výkony. Podmínkou je mít aplikaci nainstalovanou v mobilu a mít zapnutý určovaní polohy (GPS), internet v mobilu není potřeba.

Stopař pro zaznamenávání sportovních výkonů

Offline mapy

Nejlepší na tom všem je, že se to dá používat i offline. Já vím, že dneska už má stejně každej internet v mobilu, ale najdou se i výjimky (například já) a taky ještě pořád existujou místa, kde není pokrytí. Stačí si teda zdarma nainstalovat aplikaci a následně si stáhnout mapy do paměti telefonu. Tady je návod, jak na to.

Nutno dodat, že Mapy.cz expandují a snaží se tohle perfektní značení rozšířit i za hranice naší vlasti, nicméně to ještě není tak dokonalý jako u nás, ale využít se to určitě dá.


Locus Maps

Stejně jako Mapy.cz ovládá Locus spoustu funkcí, umí plánovat nový trasy, zaznamenávat proběhnuvší trasy včetně jejich statistik, přepínat mezi režimy pro turisty a automobilisty a spoustu jiných zajímavých věciček. Co je však důvod, proč mám tyhle mapy nainstalovaný je to, že jsou pro mnohý zahraniční státy mnohem podrobnější než Mapy.cz. I v těch nejzapadlejších vesničkách jsou vykreslený veškerý cestičky. Navíc Locus tvrdí, že lokalizace telefonu v jejich aplikaci nevyužívá tolik baterie, jako u ostatních, což můžu potvrdit.

Aplikaci lze nainstalovat taktéž zdarma a mapy jednotlivých států či oblastí se dají stáhnout do paměti zařízení a dají se tak snadno používat i offline. Je to trošku záludnější než u aplikace mapy.cz a tak raději přikládám popis, jak to zvládnout.



1. Nejdříve je teda nutný si aplikaci nainstalovat a před jakýmkoli stahováním map ji nejdřív zapnout a posléze taky ukončit.

2. Posléze si musíte stáhnout  do počítače požadovaný balík map podle oblasti, kterou chcete navštívit. 

   

3. Stačí kliknout na modré tlačítko Download a mapy se začnou stahovat do počítače.


4. Pak je nutný zazipovanej balík map rozbalit (odzipovat) přímo v počítači.

5. A poslední a nejdůležitější krok je mapy z počátače přetáhnout pomocí kabelu do mobilu a to do správné složky, jinak to nebude fungovat. Mapy se musí uložit do adresáře mnt/sdcard/Locus/mapsVector/_themes


Jedna malá nevýhoda je, že některý mapy jsou stále napsaný cyrilicí. Vývojáři se sice snaží dělat mapy dvoujazyčný, ale zatím nejsou zdaleka všechny. Třeba náš výlet po Srbsku jsme museli přežít s mapama, který nebyly psaný latinkou a tak sem tam po cestě nastávaly problémy.


Google Maps

- kvůli navigaci v autě
- sleduje provoz a navrhne objížďku
- funkce my map - milion druhů ikonek, možnost přidat fotku, odkaz, svůj vlastní popis,... různé vrstvy, trasy, body zájmu, hodí se pro plánování i následný zaznamenávání